Proč miluji chodník běhu: mistr světa Ricky Lightfoot

Obsah:

Anonim

Fotografie: Tom Joy / severní mnich

Ať už jste na jakémkoli povrchu, ať jste na silnici, stezce nebo běžecký pás, běh je vynikající způsob, jak se postarat o své fyzické a duševní zdraví. Nicméně, mnoho běžců dělají samo o sobě selhání tím, že nikdy nezastaví zbitou stopu, protože existují jedinečné výhody, které mají být získány z běhu trasy, kterou prostě nemůžete dostat z městských chodníků.

Pro vnitřní stopu toho, co dělá stopu skvělou, mluvili jsme s mistrem světa v roce 2013 a svítícím příkladem nominativního determinismu Ricky Lightfoot. 32letý hasič z Workingtonu ve městě Cumbria spadl od svých dospívajících a získal řadu prestižních závodů po celém světě včetně Otter Trail Run, závod Zegama-Aizkorri a dvakrát série Lakeland Classic Trophy.

Jak jsi se dostal do běžecké dráhy?

Nezačala jsem běžet, dokud jsem nebyla asi 15 let, na střední škole. Brian Taylor, správce ve škole, byl spadlým běžec a odvezl děti do závodů jako mimoškolní sport. Myslel jsem, že to půjdu. Objevil jsem se ve svých kopačkách.

Závod měl být jen asi dvě nebo tři míle, ale byl to hrozný, mokrý, typický lednový den. Nakonec jsem se ztratil a já jsem byla venku asi hodinu s několika dětmi, dokud jsme nenalezli cestu zpátky do začátku.

Bylo tu něco, co bylo v bahně a dešti - něco v mém mozku kliklo. Od té doby jsem se na tento sport zapojil.

DOPORUČUJEME: Pět důvodů, jak zkusit běh trasy

Kdy jste se sportem začal bát vážně?

Brian nás pozve na školení po škole a během večeře. Během následujících pár let to šlo z 30 lidí na zhruba šesti chlapců, kteří běhali opravdu dobře. Nikdy jsem nebyl nejlepší, když jsem byl mladší - měl jsem mnohem víc odhodlání, abych se mohl snažit tlačit víc, než mohli. Postupovalo od té doby, až jsem začal závodit.

Jaké jiné sporty jste udělal v minulosti a co dělá stezku běží speciálně?

Můj hlavní sport před tím byl fotbal - byl jsem pravý. Stejné věci nenabídaly. To, co se mi líbí při běhu, je zjistit, jak daleko se můžete pustit a jak daleko může vaše tělo jít bez zlomení.

Zkuste něco jiného v tomto týdnu, zvedněte se včas na východ slunce (04:53 dnes) zkuste to, nebudete litovat… % u26F0% uD83C% uDF24% uD83C% uDF04% uD83C% uDFC3 #lovethelakes #lakedistrict #fellrunning #running #sunrise #timetoplay @ goprouk

Příspěvek, který sdílí Ricky Lightfoot (@rickylightfoot)

Stezka běží dobře pro duševní i fyzické zdraví?

Ano, tak jsem se na to spolehnout. Je to něco, co potřebuji každý den. V tuto chvíli je to těžké, protože jsem si vybral zranění a provedl operaci, takže jsem už po dva týdny neběžel.

Zdá se mi, že se uvolňuje. Je to jako lék. Vyjížďka na padácích v Lake District je něco, po čem nemohu jít. Druhý den, jakmile jsem mohl znovu řídit, vyšel jsem ven a seděl hodinu na skále a cítil jsem se mnohem lépe, že jsem to udělal.

Ztratil jsi někdy lásku?

Vždycky jsem běžel. Každý den, co si pamatuju. Máte vysoké a nízké hodnoty, ale je to jenom část. Pokud mám nízkou věc, snažím se změnit to, co dělám, nebo jít někam jinam. Často to opravuje.

Kde jsou vaše oblíbené místa pro provoz ve Velké Británii?

Místa, která se mi líbí běžet a prozkoumat, jsou 20 minut od mého prahu. Je něco zvláštního o západní Lake District. Dokonce i teď, po 16 letech, objevuji nové věci, názory, které jsem nikdy předtím neviděl. To je to, co mě napadlo, že běžím v jezerech - vždycky je něco k nalezení.

DOPORUČUJEME: Nejlepší stezka běžící pro Londýnce

Co byste řekli cestujícím, aby je přesvědčili, aby se dostali na stezky?

Silniční provoz je dobrý. Můžete spustit mnohem rychleji, povrchy jsou čisté a nemáte žádné starosti o uklouznutí nebo vypínání na skalách a kořenech stromů. Ale myslím, že běh na trati je něco, čeho by se každý měl alespoň vydat.

Stačí se zvednout na vrchol nebo hřeben, na otevřeném prostoru a na čerstvém vzduchu - žádné budovy, žádné silnice - to nemůžete nikde jinde zažít. Vydechněte zbitou stopu a vyzkoušejte něco z vaší komfortní zóny! Myslím, že dostat se z komfortní zóny je něco, co by každý měl dělat alespoň jednou týdně.